Шлаки і токсини в організмі: правда чи вигадка?

детокс

«Детокс» – сьогодні дуже модне слово. Тема очищення організму від шлаків і токсинів у кожного з нас на слуху: раз у раз нам радять чистити свій організм за допомогою новомодних детокс-дієт, трав’яних зборів і очисних клізм. Однак чи варто займатися цими процедурами і чи дійсно вони приносять користь організму? Давайте розбиратися!

dietox-detox-dieta

Що таке шлаки і токсини?

Почнемо з того, що терміна «шлаки» в науковій медицині не існує. Прихильники чисток організму під шлаками мають на увазі шкідливі відходи, що утворюються в процесі життєдіяльності, і відносять до них калові і білірубінові камені, застарілу жовч і слиз, солі і оксиди важких металів, консерванти.

На відміну від шлаків, токсии – термін, який використовується в медицині. Простіше кажучи, це отрути, які утворюються тоді, коли відбувається якийсь збій у функціонуванні організму, або вони надходять ззовні. Вони дійсно негативно позначаються на здоров’ї.

liver-disease

Чи такий безпорадний наш організм?

Не хочемо шокувати прихильників детокс-дієт, але у здорової людини організм прекрасно справляється з виведенням всіх відпрацьованих речовин сам. Це нам подарунок від еволюції! Якби токсини дійсно накопичувалися таким чином, то ми, ймовірно, були б вже мертві або потребували серйозного медичного втручання.

У людського організму є свої дивовижні системи детоксикації: нирки, печінка, шкіра, навіть легені, які, уявіть, виводять токсини прямо зараз, коли ви читаєте нашу статтю. «Якщо ні в одному з цих органів немає порушень, то і немає абсолютно ніякої необхідності допомагати організму позбавлятися від токсинів!» – каже Ранить Мішорі, викладач кафедри сімейної медицини Медичної школи Джорджтаунського університету.

Тому сама ідея про те, щоб за допомогою детокс-дієти очистити свій організм від токсинів і шлаків і зробити свої органи чистими і скрипучими, – це скоріше шахрайство. Простіше кажучи, це псевдо-медична концепція, призначена для економічної вигоди.

«Немає ніякого відомого способу змусити щось, що і так відмінно працює в здоровому тілі, працювати краще!» – каже Едзард Ернст (Edzard Ernst), почесний професор медицини Університету Ексетера.

23512_1_previewold_result

Можливо, ми чогось не знаємо?

Так. Якщо грунтуватися на минулому досвіді і дослідженнях, проведених відносно давно, лікарі та вчені дійсно абсолютно праві в тому, що наш організм здатний сам за себе постояти. Наші тіла призначені для регулярного виведення токсинів і теоретично нам не потрібно робити нічого особливого. У людського організму досить мудрості, щоб ефективно позбавлятися від всього непотрібного.

Але правда також полягає в тому, що ми живемо в безпрецедентний час на планеті з точки зору кількості токсинів. В історії не було такого періоду з подібною екстремальною кількістю токсичних впливів. Токсини потрапляють до нас з забрудненого повітря, пестицидів, миючих засобів, предметів особистої гігієни і т. д. Минуло занадто мало часу, щоб ми могли з упевненістю відповісти на питання: «А чи дійсно мої системи детоксикації досить ефективні?». Реальність така, що ми не знаємо цього.

Всесвітня організація охорони здоров’я опублікувала заяву про те, що до 2010 року рак обійде захворювання серцево-судинної системи як глобальний вбивця здоров’я номер один. Зрозуміло, причин для розвитку раку багато, але однією з основних є токсичні хімічні речовини, будь то від куріння, пестициди або промислові хімікати.

1906150milagrosa-vitaminac

У пошуках здорового глузду

Часто сісти на детокс-дієту хочуть, аби схуднути або бажаючи поправити здоров’я після з’їденого вагона цукру і всякої нездорової їжі. Якщо це змусить людей переосмислити свої харчові звички і утриматися від нездорових продуктів, то, без сумніву, у подібної дієти є величезний плюс.

Однак те, що в основному пропонується громадськості, представлено у вигляді таблеток, усіляких зілль, семиденних планів харчування і так далі. Проблема з цим підходом полягає в тому, що маркетингові матеріали часто вводять в оману споживачів. Пройшовши курс детоксу, багато хто думає, що дійсно «позбувся від токсинів і шлаків». Це дурниця!

Однозначно ми повинні поєднувати науку зі здоровим глуздом. Нам не потрібні швидкі способи лікування, а потрібен розумний підхід день у день.

detox-water

5 порад для розумного підходу до детоксикації

  • Уникайте крайнощів. Особливо уникайте останньої детокс-дієти знаменитості, про яку ви читали в журналі. Замість цього просвітіть себе про найменш токсичні варіанти, коли мова заходить про покупку предметів особистої гігієни, продуктів харчування, засобів для чищення та т. д.
  • Періодично проводьте розвантаження для організму. Ви можете, наприклад, тиждень або два спеціально уникати вживання алкоголю, рафінованого цукру, червоного м’яса та інших спірних продуктів. При цьому зробіть акцент на рослинній їжі.
  • Переконайтеся в тому, що ви отримуєте з їжі всі необхідні поживні речовини. Практично всі вітаміни і мінерали беруть участь в щоденному процесі детоксикації.
  • Зверніть увагу на такі трави, як розторопша і шизандра. Ці рослини, а також альфа-ліпоєва кислота продемонстрували відмінні антиоксидантні властивості і здатність захищати печінку від токсинів.
  • Навіть просте збільшення споживання води дає вражаючі результати в очищенні організму. Крім того, зверніть увагу на свій спосіб життя. Рухливість і фізичні навантаження також добре підтримують природну здатність організму до детоксикації.

images_F2gkkVJ