Теренкур – приємний спосіб прокачати здоров’я!

Весна – прекрасна пора, щоб зайнятися своїм здоров’ям і самопочуттям. Але іноді буває так важко змусити себе йти в зал і через «не хочу» виконувати вправи… А для деяких це і зовсім знаходиться за межею сили волі. Є чудова ідея! Навесні, коли на вулиці особливо свіжо і приємно, можна зайнятися оздоровчими пішими прогулянками, а інакше – теренкуром.

yuruyuse-cikmak

Слово «теренкур» з’явилося ще в 1885 році. Його ввів в ужиток німецький лікар Макс Йозеф Ертель, який протоптав чимало альпійських стежок, милуючись мальовничими околицями, і на особистому прикладі переконався в користі ходьби.

За його методикою, спочатку пацієнт повинен був гуляти недовго і тільки по рівній місцевості з можливістю в будь-який момент сісти на лавку і перевести дух. Але поступово маршрут подовжувався, додавалися підйоми в гору. І, треба сказати, це давало хороший результат!

Показання для занять теренкуром

Спочатку теренкур розглядався лікарями як спосіб боротьби з хворобами серцево-судинної, дихальної систем, а також зайвою вагою. Але незабаром лікарі виявили, що він також допомагає боротися з хворобами опорно-рухового апарату.

Можна сказати однозначно, що теренкур корисний будь-якій людині – як здоровій (але цілий день «прикованій» до комп’ютера), так і тим, хто потребує лікування різних захворювань.

Отже, основні показання для лікувальної ходьби: малорухливий спосіб життя, захворювання серця і судин, перенесений інфаркт, захворювання опорно-рухового апарату та органів дихання (особливо хронічний бронхіт, бронхіальна астма, відновлення організму після перенесеної пневмонії), проблеми з системою травлення, гінекологічні і андрологічні хвороби, анемія, захворювання нервової системи, часті стреси, невроз.

Теренкур – (нім. terrain – місцевість, ділянка, територія; і нім. kur – лікування) – метод лікування за допомогою прогулянки по певній місцевості.

older-people-walking

Переваги лікувальної ходьби

 1. По-перше, головна перевага теренкура – відсутність сильного навантаження на опорно-руховий апарат, що дозволяє займатися і людям із зайвою вагою, і слабо підготовленим фізично.
 2. Теренкур – ідеальний метод схуднення, так як біг при великій вазі дає дуже велике навантаження на суглоби і хребет.
 3. При такому захворюванні, як остеохондроз, біг протипоказаний, а теренкуром займатися можна, причому заняття ходьбою допоможуть полегшити біль, що відчувається при цьому захворюванні.
 4. Ходьба покращує постачання організму киснем, стимулює розумову діяльність, прискорює обмін речовин, сприяє збільшенню обсягу легень і тренує серцевий м’яз.
 5. Чудова властивість теренкура – його здатність знижувати артеріальний тиск, тому для гіпертоніків теренкур – це справжній порятунок.
 6. А ще теренкур – унікальний вид оздоровлення, який дозволяє спілкуватися з природою, а значить, оздоровлювати не тільки тіло, а й душу. По суті, прогулянки – це природний антидепресант.

Теренкур в порівнянні з заняттями на тренажері приблизно те ж, що чиста джерельна і водопровідна вода. Людина гуляє, дихає повітрям, насиченим фітонцидами і аероіонами, милується природою, а в цей час йде тренінг м’язової і дихальної систем.

foto8_23_06_2016

Маршрут для прогулянки

На жаль, теренкур сьогодні не розбещений увагою медиків і спортивних секцій. В Україні не прокладаються маршрути для городян-любителів лікувальної ходьби – з розміткою дистанції, лавками для відпочинку та іншими благами, якими забезпечені «стежки здоров’я» в санаторіях і курортах. Але не варто впадати у відчай! Завжди можна все зробити своїми руками або ногами.

Теренкурити потрібно в зелених зонах. Маршрут прокладається так, щоб по дорозі зустрічалися височини зі стежками наверх або зі сходами (під час підйому в гору виникає можливість запихатися, тобто «прокачати» всю серцево-судинну систему). Так, кияни можуть долучитися до ландшафтної терапії, наприклад в парку Партизанської слави або в Ботанічному саду.

Бажано, щоб було якомога менше асфальтованих ділянок, ділянок з бетонним покриттям, бруківок: ходьба по таким поверхням сильно стомлює наш організм. Ідеально, якщо це будуть природні стежки, прокладені в парку, вітаються ділянки з піском.

Маршрут повинен бути безпечним і в знайомій для вас місцевості, не перетинати безлюдні пустирі, місця скупчення бродячих собак, не пролягати по узбіччях доріг.

Без названия

Правила теренкура

 1. Теренкур – це не туризм, і прогулюватися потрібно легко, а не з величезним рюкзаком за плечима.
 2. Перед прогулянкою не варто наїдатися, в дорогу потрібно взяти питну воду. Загальна вага взятих з собою речей не повинна перевищувати двох кілограмів.
 3. Навантаження має бути поступовим. Якщо ви тільки починаєте застосовувати користь прогулянок, не варто зловживати – для початку досить повільного темпу і легкого маршруту.
 4. Швидкість ходьби регулюємо самі. Оптимально – поєднувати швидку ходьбу на межі можливостей з легким прогулянковим кроком.
 5. Намагайтеся робити зупинки через рівні проміжки, щоб розслабити ноги і відновити дихання.
 6. При підйомі потрібно сповільнювати крок, на рівній місцевості і спуску прискорюватися.
 7. Якщо ви страждаєте від болю в спині, то починати теренкур варто в бандажі або в ортопедичному корсеті. Згодом, коли болі вщухнуть – ви знімете ці пристосування.
 8. Слідкуйте за своїм самопочуттям. Якщо ви не відчуваєте сильну втому, підвищеного серцебиття, а подих зберігається рівним протягом всього маршруту – значить навантаження вам по плечу.
 9. Хороший показник того, що маршрут підходить вам ідеально – це почуття легкої втоми в кінці шляху.

shutterstock_95278852_efired

Пішки до здоров’я!

Що ж, чи запишетесь ви в групу шанувальників теренкура, чи просто включите в свій розклад дня прогулянки по доріжках в парку – ви все одно будете в плюсі. Ходьба – це найпростіший і не вимагаючий ніяких витрат метод лікування і профілактики багатьох хвороб, який до того ж успішно усуває наслідки малорухомого способу життя і нервових перенапруг. Так що рухайтеся і не хворійте!